Barion Pixel

Szent Efrém Férfikar

Magyarország legnépszerűbb énekegyüttesét 2002-ben alapította a Liszt- és Érdemes Művész Díjas Bubnó Tamás. A Szent Efrém Férfikar kezdetben a bizánci rítusú kereszténység rendkívül változatos zenéjére specializálódott és ezzel a repertoárral ért el sikereket hazájában és külföldön egyaránt.

A magyar férfikari hagyománnyal már a kezdetekkor elkezdett foglalkozni az együttes, Boksay János kárpátaljai pap férfikari liturgiája révén. Innen pedig egyenes út vezetett Liszt Ferenc ismeretlen, de végtelenül gazdag férfikari műveihez, majd pedig Bartók Béla férfikórusra írt zseniális darabjaihoz. A bizánci rítusú zenei hagyomány mellett az együttes repertoárjának második fontos pillére a nagy, magyar mesterek férfikari munkássága lett.

Számos belföldi és külföldi rangos fesztiválfellépés hatására több kortárs zeneszerző hallotta és szerette meg a Szent Efrém Férfikar egyedi hangzását – ennek köszönhetően többen komponáltak műveket a kórusnak. Manapság elmondható, hogy nem múlik el Szent Efrém koncert modern és kortárszenei kompozíciók előadása nélkül.

A nyolctagú együttes rendszeresen koncertezik Magyarországon és világszerte. Saját sorozatot rendeznek Orientale Lumen – Kelet Világossága címen, ahol világhírű szólisták és együttesek vendégeskednek. Tizenhárom lemezük jelent meg. Az együttes tagjai sokoldalú kamaraénekesek, akik átiratokat, átdolgozásokat és saját műveket is készítenek a Szent Efrém Férfikar számára.

Művészeti vezetők: Bubnó Tamás és Bubnó Lőrinc


Tagok

Tóth Péter

Péter Tapolcán kezdte zenei tanulmányait trombita szakon, majd Veszprémben és Debrecenben tanult, ahol 2006-ban szerzett hangszeres diplomát. Ezután kezdett hivatásszerűen énekléssel foglalkozni, először a debreceni Kodály Kórus, majd a Honvéd Férfikar tagja lett. 2020-ig a Magyar Rádió Énekkarának basszus szólamát erősítette. A Szent Efrém Férfikar 2013 óta tudhatja sorai között.

Bubnó Márk

Professzionális énekes és dobos, aki 8 évesen kezdte zenész pályafutását a Budapesti Énekes Iskolában, édesapja, Bubnó Tamás irányítása alatt. A középiskola elvégzése után többször felvételizett sikertelenül a Zeneakadémiára, de ma már úgy gondolja, hogy az intézményesített zeneoktatás nem tett volna jót kreatív zenei énjének. 2002 óta a Szent Efrém Férfikar alapító tagja, és országos ismertségre tett szert az Anna and the Barbies zenekarral. 2017-től a KlubRádió “Dr Bubnó Roll” című klasszikus zenei műsorának szerkesztő-műsorvezetője.

Balázs Edgár

Kisgyermekként ragadta magával a színház, a színpad és az előadóművészet varázsa. Színész szeretett volna lenni, irodalommal, zenével foglalkozni. Egy sikertelen színművészetis felvételi után, az énektanárának unszolására beiratkozott a Weiner Leó konzervatóriumba, magánének szakra. 2011-ben felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti egyetem klasszikus magánénekes szakára, ahol 2014-ben szerzett diplomát. Edgár 2016 óta a Szent Efrém Férfikar tagja, emellett szabadúszó énekesként több ízben dolgozott a Magyar Állami Operaház kórusával, kisegített a Magyar Rádió kórusánál és számos egyéb zenei társulásnál.

Bubnó Tamás

A vezénylés és a kórusvezetés mindig is központi szerepet játszott Bubnó Tamás életében. Dobszay László 1988-ban kérte fel Tamást és Mezei Jánost a Budapesti Énekes Iskola vezetésére, ahol a schola oktatási szisztémát integrálták a kortárs zeneoktatásba – és teszik ezt sikerrel, napjainkig. Irányítása alatt kiváló magyar szólisták és kamaraénekesek nőttek fel. 2006 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Egyházzene Tanszakán bizánci egyházzene kurzust és pedagógiai pályaorientációs képzést vezet. 2009-től Kocsis Fülöp hajdúdorogi görög katolikus megyéspüspök hívásának eleget téve főiskolai docensként szakmai vezetője a nyíregyházi Szent Atanáz Görög Katolikus Hittudományi Főiskolán elindult bizánci egyházzenei képzésnek, melynek keretében leendő görög katolikus kántorok és teológus hallgatók zenei oktatását irányítja.

Kamaraénekesként, szólistaként, tudományos kutatóként és karnagyként Európa majd minden országában, valamint az Egyesült Államokban, Kanadában, Dél- Amerikában, Indiában és Japánban járt. Eddig mintegy 30 CD-felvételen működött közre, egyházzenei és ismeretterjesztő rádióműsorokat készített, publikációi tanulmánykötetekben, folyóiratokban és egyházi lapokban jelentek meg a keleti és nyugati egyházzenéről és annak oktatásáról a mai magyar iskolarendszer keretei között.

Oláh Marcell

Marcell számára már az óvoda kiválasztásánál is fontos volt a zenetanulás: olyan óvodába szeretett volna járni, ahol lehet hegedülni tanulni. A hegedű mellett zongorán és népi hangszereken tanult és egyéni hangképzésre is járt. Komolyabb zenei tanulmányait a Schola Cantorum Budapestiensisben kezdte Bubnó Tamás irányítása alatt. Gyermekszólistaként több előadásban is szerepelt, mint Mozart: Varázsfuvola, Benjamin Britten: The Little Sweep, Arthur Honegger: Jeanne d’Arc au bûcher. 2021-ben diplomázott a Károli Gáspár Református Egyetemen Pszichológia szakon. Pszichológusi munkájában leginkább a zene képességfejlesztő és kapcsolatteremtő hatására támaszkodik. Kimondottan kedves terület számára a központi idegrendszeri sérültekkel való munka, valamint rendszeresen tartott zeneterápiás foglalkozást egy budapesti gyermekpszichiátrián. Szakdolgozataiban a zene képesség és személyiségfejlesztő hatását vizsgálta neuropszicológiai, pszichoanalitikus és szenzomotoros perspektívából. 2016-óta tagja a Szent Efrém Férfikarnak.

Bubnó Lőrinc

Bubnó Lőrinc a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyházzene-kórusvezetés szakán végzett 2011-ben. 2010-től énekel a Szent Efrém Férfikarban, 2016-tól az együttes menedzsere, 2020-tól művészeti vezetője édesapjával együtt.
Széles zenei látóköréről tesznek tanúbizonyságot kirándulásai a popzene területére: 2019-ig a YOULI zenekar zeneszerzője, hangszerelője és szövegírója, 2020-ban pedig elindította saját “one-man-show” projektjét NOMIQUE néven, amely szorgalmasan gyűjti rajongóit az online térben.
Az együttes igazgatásához elengedhetetlen készségeket és ismeretekre tett szert a marketing, PR, rendezvényszervezés, projektmenedzsment területén, amíg 2013 és 2019 között a Magyar Rádió, majd az MTVA szerkesztőjeként és Eurovíziós Delegációvezetőjeként dolgozott.

Papp Viktor

Viktor a legfiatalabb tagja az együttesnek, már 18 évesen énekelt a Szent Efrém Férfikarban. Kárpátaljai származású, és anyanyelvi szinten beszél oroszul, valamint ukránul, ami sokat segít az együttes repertoárjának jelentős részében. 2015 óta él Magyarországon, ekkor kezdte el énekes tanulmányait a Weiner Leó Zeneművészeti Szakgimnáziumban. 2019 óta a Zeneakadémia karvezetés szakos hallgatója. Számos hazai verseny, köztük a Nemzetközi Simándy József Énekverseny díjazottja.

Rácz Ambrus

Ambrus általános iskolában furulyával kezdte zenei tanulmányait, majd a harmonika lett a választott hangszere. A gimnázium elvégzése után felvételt nyert a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola egyházzenész képzésére. Zongorázni előtte csak autodidakta módon tanult, itt azonban zongora és orgona egyaránt a tanulmányaihoz tartozott. Később a magánének szakot is felvette − innentől kezdve minden adódó lehetőséget kihasznált az éneklésre. 2012-től több vegyeskarban is énekelt, de gospel kórus, show kórus, kortárszenei kórus és énekegyüttes tagja is volt hosszabb-rövidebb ideig. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen egyházzene (orgonista) − ének-zene művésztanár végzettséggel 2020-ban szerzett diplomát. 2019-ben csatlakozott a Szent Efrém Férfikarhoz.


Állandó kisegítőink

NAGY BERTALAN

Bertalan zenész családban nevelkedett, már 5 évesen elkezdett hegedülni. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerzett diplomát 2013-ban, egyházzenei szakon. Bubnó Tamás volt a szolfézstanára a Premontrei Szent Norbert Gimnáziumban és ő figyelt fel hangi adottságaira is, aminek köszönhetően 2009-ben meghívta Bertalant a Szent Efrém Férfikarba énekelni. Ekkor még csak betanuló énekesként volt jelen, 2010-től pedig már állandó tagja az énekegyüttesnek. Nagy figyelmet fordít énekes szólistai fejlődésére, országszerte vállal szóló fellépéseket.

PECHAN KORNÉL

1977 óta áll szakmai kapcsolatban Bubnó Tamással, mindketten tagjai voltak a Tomkins Énekegyüttesnek, ahol kialakult az egymás iránti tiszteletük és alázatuk.
Kornél alapító tagja a Szent Efrém Férfikarnak. 1978-ban a budapesti Liszt Ferenc
Zeneművészeti Főiskolán szerezett énektanár-karvezető diplomát. Tanárként
tevékenykedett 1992-től a Budapesti Énekes Iskolában, a Hatvani Városi Vegyeskart
11 évig vezette és 1999-től a Gödöllői Városi Vegyeskar karnagya.


Stáb

Drabik Zsuzsanna

Zsuzsi már gyerekkorában különböző földrészeken koncertezett a Szabó Dénes vezette Nyíregyházi Cantemus Kórussal és a Pro Musica Leánykarral. Az erős zenei kezdés egész későbbi életét meghatározza: magánének tanár lett, kamaraművész diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán szerezte 2002-ben. A Pesterzsébeti Lajtha László Zeneiskolában tanít, s emellett könyvtáros a Deák Diák Általános Iskolában. A Tomkins Énekegyüttes (műv. vezető: Dobra János) tagja 1995 óta.  Énekel a Budapesti Énekes Iskola koncertegyüttesében, ahol Bubnó Tamás és Mezei János művészeti vezetőkkel 2003 óta vesz részt a zenei produkciókban. A Szent Efrém Férfikar menedzsmentjében 2013 óta titkári teendőket lát el és emellett rendszeresen fellép az együttessel, amennyiben vegyeskarrá kell válniuk.

Kocsis Anna

Annát egész életében végigkísérte az előadóművészet. Fiatal korában a színjátszással szeretett volna foglalkozni, azonban hamar szembesült vele, hogy a színházi élet túl sok személyes áldozattal járna számára. 

Ausztráliában született és élt 2012-ig, ahol első gyermekei születése után andragógia diplomát szerzett.

Magyarországra költözése után anyanyelvűként felsőfokú és üzleti angolt oktatott harmadik gyermeke születéséig.

Nyitott személyiségének és színes kulturális hátterének köszönhetően könnyedén találja meg a közös hangot külföldi előadókkal és menedzsereikkel.

A Szent Efrém Férfikar Anna számára nem csupán egy család, hanem bizonyítéka a közös zenélés kultúrákon átívelő pozitív és egyesítő hatásának.

 


Szent Efrém Közhasznú Alapítvány

A Szent Efrém Közhasznú Alapítvány 2011-ben kelt alapító okirata szerinti célja a magyar vokális és hangszeres művészet magas színvonalú működésében részt vevő, eredményes munkát kifejtő művészek, együttesek, szellemi műhelyek támogatása, a hazai lakosság érdekében végzett közművelődési, ismeretterjesztő és oktató munkájuk megalapozása, folyamatos segítése és ösztönzése, színvonalas utánpótlásuk biztosítása.

Stabil jogi hátteret szolgáltat és biztonságot ad tehát együttesünknek a Szent Efrém Közhasznú Alapítvány, amely elsősorban előadóművészeti-együttesek támogatásával, hangversenyek rendezésével, nemzetiségi ügyek felkarolásával, kulturális örökségünk ápolásával és oktatási/nevelési tevékenységekkel járul hozzá a Szent Efrém Férfikar munkásságához. 

Efrém-élmények

„Egy világklasszis énekegyüttes, akinek még a humora is óriási! Gratulálok ehhez is, mint lelkes rajongójuk!”

(Ildikó-Pandémia)

Efrém-élmények

„Reggel mikor bekapcsoltam a rádiót, pont egy Bartók dal szólt Tőletek, nagyon jó volt îgy indîtani a munkanapot. Külön-külön egyéniségek vagytok és pont ezért egy csodálatos egységet alkottok!”

(Krisztina – Bartók férfikarok)